2019-2020 SCC Staff Directory
Ahlrich Paula TK Teacher ELEM
Anderson Mandy Counselor MS
Anderson Tracey Bus Driver HS - Bus Barn
Anderson Kayln Associate - 3YO PS HS
Assman Trisha Associate - Kindergarten ELEM
Barrett Zayne Coach - JH Football MS
Bartels Jamie .6 FTE Technology ELEM
Batta Julie  Associate - K / Coach ELEM
Bean Brian Coach HS
Beck Ranea Associate MS
Berner Marsha Bus Driver  HS
Bingham Britney Math Interventionalist MS
Bixenstine Nicole  4 YO PS teacher  HS
Blair Erin Instructional Coach ELEM
Blair Barb Lunch / Associate HS
Blankenship Shelley 2nd Grade / VB Coach ELEM
Blankenship Dezerae 3YO Associate HS
Boerner Jeff 5-6 Math / Coach MS
Bohn Deb Associate MS
Boogerd Hilary 5-8 Vocal / 5th band MS
Brown Michelle Associate  MS
Bruder Amber English HS
Bruns Elizabeth Associate MS
Brus Angela 7th / 8th Special Education MS
Bruxvoort Wanda Title I ELEM
Carlson Matt Voc Ag   HS
Carlson Sara Associate - 3rd ELEM
Carver Missy .40 FTE Teacher ELEM
Case Kari  2nd Grade ELEM
Case Bryan Physical Education/Health/Coach HS
Casey Melissa Associate - 3rd Grade ELEM
Chapman Elizabeth Associate MS
Clark Clive Math / Coach HS
Collins Carol Business Mgr/Board Sec. MS
Corey Colin WR - PT
Crimmins Rachele Associate MS
Cummins Deb Associate - 1st Grade ELEM
Daiker Deanna 9-12 Art HS
Davis Greg Elementary PE / Coach MS
Davis Becky Science HS
DeMoss Marc Principal - 4-8 MS
Dicks Brady Business/Computer Ed / Coach HS
Dusenberry Brittanie Cheer Coach HS
Eldridge Bonnie Associate MS
Ellis Catrina Spec Ed ELEM
Erickson Maddie 4th grade MS
Erkenbrach Marae .5 FTE Dance Coach HS
Feldhans Cindy  4/5 Grade Special Education MS
Feldhans Marcus 7/8 Science MS
Fletcher Patrick WR - PT
Folsom Elizabeth Elem Cook ELEM
Folsom Gene SELF Instructor MS
Francis Eric Social Studies / Coach HS
Franzmeier Laura Spec Ed Teacher ELEM
Freimuth Nancy 4-8 Reading Intervention MS
Geno Wendi  Human Resources  MS
Gentry Emily  3 YO & 4 YO PS teacher ELEM
Gerdes Mishelle  1st Grade ELEM
Gerke Marcey 7/8 Civics / History MS
Gleason Vicki Bus Drive MS - Bus Barn
Gorden Karen Special Education / Cheer Coach HS
Greder Troy WR - PT
Green Tiffany 1st Grade  ELEM
Green Becky 9-12 Principal Secretary HS
Greenway Dana Cook MS
Gross Kelly  Special Education HS
Handlos Rick Social Studies  HS
Hanks John Coach - Asst Boys Golf HS
Hardiman Alexis TK-12 Media District
Hardy Christne Title I  ELEM
Harrington Rhonda 7th and  9-12 Spanish MS / HS
Henely Jane 1st Grade  ELEM
Hersom Brandon Elem PE / 7-8 Health EL / MS
Hildreth Holly Nurse/Health Occ. HS
Hildreth Tom WR - PT
Hildreth Theresa Coach, Dance Team HS
Hungate William Bus Driver HS - Bus Barn
Hutchens Carla Cook MS
Jackson Stacy Associate - PS HS
Jacobs Julia Tech Coordintator  (Dist-Wide)/Bus Ed District
Janssen Shaleena Associate MS
Johnson Ken  Custodian - Head MS
Jondle Megan Nurse EL / MS
Judisch Rachel JH Volleyball MS
Kennedy John TK - 8 Art / Coach ELEM / MS
Kent Randy Associate / Cook HS
Kent Mary Kay Cook HS
King Dave JH FB Coach MS
King Jeff Asst WR Coach MS
Kinney Allison Instructional Coach MS
Klaassen Tiffany Kindergarten  ELEM
Kleemeier Jon Bus Driver MS - Bus Barn
Klocke Paula  .6 Title I  ELEM
Knapp Brian Guid.Couns./Psych/Leadership/AD/Coach HS
Knapp Kellsie 6th Reading/ELA MS
Knapp Terresa Media Associate HS
Knouf Karie Associate - Library/Office ELEM
Knouf Josie Associate EL
Kocour Amanda Associate MS
Korleski Kim Associate - PS ELEM
Kraft Kara TK Teacher ELEM
Kraft Cindy  Cook MS
Kruse Jeff Superintendent District
Kuebler Breanna Associate - 2nd Grade ELEM
Kutz Paul Bus Driver HS
Lamaak Melissa 3 YO / 4 YO  PS teacher  HS
Lamphier Nathan Special Education HS
Lamphier Mark Asst BSB Coach HS
Landgraf Bailey 5th ELA/Reading MS
Lange Elaine  Bus Driver HS - Bus Barn
Lantz Kari  5/6 Social Studies MS
Lantz Brian  Ag Education MS / HS
Legore Sarah Associate ELEM
Lenz Chuck Bus Driver  MS - Bus Barn
Lenz Kyle Custodian HS
Lindeman Deb  3rd Grade ELEM
Linn Barb Alternative School /  TAG HS
Long Billie Language Arts MS
Lynch Krystal 4 - 8 Tech (.6) MS
Martin Randy  Principal - 9 - 12 HS
Martin Jayne  3rd Grade ELEM
Martinez Keri Associate ELEM
Maske Alyssa 9 - 12 Spanish HS
Maulsby Jamie 5 - 6 Science MS
Maulsby Mark Bus Monitor MS - Bus Barn
McAlexander Kerri  2nd grade  ELEM
McCarter Beth Superintendent/Activities Secretary HS
McChesney Nicole  Principal - ELP thru 3 ELEM
McCubbin Zeb Associate - 1st ELEM
McFarland Samantha Associate - PS ELEM
McGinty Dawson Jill 7/8 Math MS
Mernka Allison Associate - 4 YO PS HS
Meyer Alan Bus Driver MS - Bus Barn
Miller Wendy Custodian ELEM
Miller Melissa Custodian HS
Mogler Alyssa 4th grade MS
Morrow Lori 6/8 Band MS
Morton Cayla 9-12 Vocal HS
Murley Jason Associate MS
Musselman Kari Coach - Asst GBB MS
Nath Dawn Cook  ELEM
Nelsen Lori 4-8 Prinicpal Secretary MS
Nesbitt Scott English HS
Neubaum Peggy 7th Reading / ELA MS
Newland Carol English / Coach HS
Nicholson Kris  Kindergarten  ELEM
Olson John Chemistry/Physics/Humanties HS
Panning Judy Music - PS-4 ELEM / MS
Peterson Tiffany Associate ELEM
Petzenhauser Colleen Counselor - RC Elem ELEM
Phan Tuan 5/6 Special Education  MS
Plantz Nancy Associate - 1st ELEM
Plummer Tom Instrumental Music  - 9 - 12 HS
Riat Robert  Transportation/Grounds HS - Bus Barn
Ricke Sherry  1st Grade ELEM
Riedesel Rhonda Associate - 3YO PS HS
Riley Doug  Transportation - Head MS - Bus Barn
Rohlfs Kari  Associate - 2nd ELEM
Russom Cathy Associate- HS HS
Saliger Boyd Lead Custodian HS
Sander Lori Academic Interventionist ELEM
Sander Katelyn Associate EL
Schaefer Mark Biology/Anat/Activity Director  HS
Scharn Nicole Associate MS
Scheidegger Jennifer Associate MS
Schmit Patricia  Head of Nutrition MS
Schultz Lance  P.E. PS and 9-12 / Coach HS
Schumacher Ed Bus Driver HS - Bus Barn
Shinn Melinda Associate - Kindergarten ELEM
Smith Marleta Instructional Coach / Speech HS
Snyder Heather Associate - 4YO PS HS
Sommers Tad TAG / Library Associate EL / MS
Souder Michelle  Bus Driver MS - Bus Barn
Stamp Leslie PS-3 Principal Secretary ELEM
Stelling Emily  Kindergarten  ELEM
Stevens Sara 4th Grade MS
Stickrod Sue Associate ELEM
Stoolman Lowell Bus Driver MS - Bus Barn
Stout Toni Cook/Custodian ELEM
Thompson Ashley Associate - K ELEM
Trent Judy Associate - 1st Grade ELEM
Trotter Roger Custodian MS
van Horn Megan Associate - 1st Grade ELEM
van Hulzen Teresa 60% Family Liaison ELEM
Vogel Charity Lead Cook ELEM
Voith Wade Math  HS
von Glan Donna Math  HS
Walters Rachel Associate - 1st ELEM
Wedemeyer Annette Lead Cook HS
Welander Sheila  Induction Coach MS
Westcott Amy 4th Special Ed MS
Wiederin Bailey Associate MS
Wiederin Kristina Associate ELEM
Williamson Mark Coach - JH Boys BB MS
Wilson Brittany Associate MS
Wise Rob Bus Driver  MS - Bus Barn
Wise Cathie Bus Monitor
Wozniak Lisa 8 - 12 Family & Consumer Science MS / HS
Wuebker Andy  3rd Grade ELEM